Етнографът Десислава Тихолова е поканена за втори пореден път на конференцията на Асоциация за славистични, източноевропейски и евразийски проучвания, която се провежда в дните от 21 до 24 ноември в гр. Бостън, САЩ.

Темата, която госпожа Тихолова ще представи, е свързана с неотдавнашната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“, представена в Музея на градското всекидневие (Къща на Калиопа). Артефактите на Тренч арт явлението са предмети, направени от войници, военнопленници и цивилни – в условията на военен конфликт или при преживяване на последствията от него. Вази от снаряди, малки войнишки чашки на столче, свещници, пепелници, пособия за писане са част от многообразието на това явление, чиито проявления на българска почва са свързани със знаците на благотворителността и паметта – фондове за вдовици и сираци, паметници на загинали бойни другари. Интересен акцент в презентацията на госпожа Тихолова е богатата предистория на българския Тренч арт модел – вещите, правени от революционери в затворите на Османската империя след Априлското и Илинденско-Преображенското въстание. Наскоро в музея постъпи още един от тези артефакти – портмоне от мъниста с изображение на птици, имена и годината 1916.
Каталогът с артефактите на изложбата може да бъде разгледан на страницата на Регионален исторически музей, Русе https://www.museumruse.com/catalogs/